INSP.EAT INSP.EAT - ČeskoSlovenské rozhovory

Graffiti Writer DAOR: “Naše prázdniny nie sú nikdy prázdniny.”

Prečo niekto riskuje slobodu a často aj život, aby namaľoval pár písmen na metro? Ako vlastne cestuje taký graffiti writer? Čo si balí na cesty a prečo si musí spreje v Ázii kupovať zamaskovaný? Čo znamená, že je niekto “metro hunter” a “zbiera metro systémy”? To všetko sa dozviete v špeciálnom dieli INSP.EAT podcastu.

Graffiti writer DAOR ma zobral do svojho prirodzeného prostredia – do yardu. Tento slovenský umelec maľuje graffiti už viac než 20 rokov a stal sa legendou európskeho graffiti. Je členom RCLS crew a stojí za sériou legendary graffiti filmov Show Must Go On. A kvôli graffiti precestoval všetky kontinenty. Podcastovú verziu s bonusovými otázkami nájdete pod článkom, prípadne na Spotify alebo Apple Podcasts.

Dokument Show Must Go On V. si môžete pozrieť vo Full HD tu: http://shop.smgomovie.com/en/merch/smgo5-digital-full-hd

Podcast show notes:
1:06 Prečo…?
2:30 Čo znamená, keď niekto zbiera metro systémy?
3:05 “Je jedno, koľkokrát metro namaľuješ. Ako metro systém sa ráta iba raz. To je ako keby si je*ával rôzne ženy alebo vyliezol na K2 desaťkrát, ale ráta sa iba raz.”
3:48 Ako si graffiti writeri plánujú cestovanie a ako sa líši od bežného turistu?
6:03 “Čo potrebuješ, je pas, víza a peniaze. Všetko ostatné je nahraditeľné.”
7:02 Ako nakupujú spreje v Ázii.
10:02 “Ale samozrejme, keby nás videli maľovať, tak idú po tebe. Ale keď je večer a vidia tam vlastne iba siluety, tak oni strieľajú, vieš.”
13:19 Ako v Paname pomaľovali metro vôbec ako prví a vyjadroval sa k tomu aj prezident. A ako sa im vo Vietname podarilo minulý rok to isté…
14:59 “Za debilné graffiti ťa idú zavrieť. Čo sa dá úplne ľahko umyť. To neni ani kriminalita podľa mňa. Vlak môže jazdiť. A keď si zaplatíš a môžeš tam mať reklamu… Je to celé iba o peniazoch.”
19:28 Príde moment, keď si povie “that’s it”? “Veľakrát som takto rozmýšľal, ale je to silnejšie ako ja.”
22:20 Na 24 hodín kýmkoľvek? “Ženou, aby sme ich trošku pochopili.”
23:15 “Veľakrát je to tak, že sprejeri robia metro driverov. Presne si takto dokonca získajú informácie, kľúčiky na rôzne miesta a tak ďalej. Dokonca sú sprejeri spojení so security a majú kľúče a tak.”
23:35 “My keby sme zabezpečovali [security metra], tak to zabezpečíme veľmi dobre.”
24:20 Film, ktorý ho zásadne zmenil
25:36 Rada 20-ročnému Daorovi? “Nechoď do Japonska. Alebo zober si lepšie rukavice, aby sa ti neroztrhala a nemali odtlačok. A viacej si to priprav.”

Disclaimer: Cieľom rozhovoru v žiadnom prípade nie je podnecovanie k vandalizmu, či kriminálnej činnosti. Graffiti je v mnohých krajinách trestným činom a tento spôsob vyjadrenia ani neobhajujem, ani sa ho nesnažím dekriminalizovať. Snažím sa len pochopiť zmýšľanie graffiti umelca a priblížiť to svojmu publiku.

You Might Also Like