INSP.EAT INSP.EAT - ČeskoSlovenské rozhovory

INSP.EAT – Michal Pastier: “Prvý voľný víkend som mal v 32 rokoch. Dovtedy som víkendy nechápal.”

Michal Pastier – zakladateľ reklamnej agentúry Zaraguza – patrí medzi najkreatívnejších ľudí v našich končinách. Ak vás na československom internete pobavila nejaká kampaň, je dosť pravdepodobné, že v nej mal prsty.

Michala som navštívil v jeho novom kráľovstve – v jurte Anu Azu kúsok od Bratislavy. A prvú otázku som mu položil v ľadovej vode. V rozhovore sa bavíme o otužovaní, budúcnosti reklamy, ale aj o tom, prečo naliehavé veci víťazia nad podstatnými. Ako vyzerá jeho kreatívny proces? Čo mu pomáha, keď sa zasekne a nevie sa s nápadom pohnúť z miesta? Prečo by mali ľudia z reklamy čítať Nový čas? A prečo je zberateľ screenshotov?

Rozhovor nájdete i v podcastovej verzii dole pod článkom, na iTunes a na Spotify.

Quotes z rozhovoru:

01:06 – “Veľa ľudí sa nerozprávajú, ale chcú hovoriť. Najskôr treba byť ticho a počúvať. Pretože keď začnete hovoriť, tak ovplyvňujete strašne veľa. Potlačiť svoje ego, neriešiť, spracovať a potom sa pýtať.”
2:55 – Lifehack na ľadové sprchy? Neprestať ani jeden deň. Aj keď sa cítiš zle, tak si nemôžeš dať teplú sprchu.
3:50 – Kto je Michal Pasier?
7:58 –
“Ľudia niekedy dlhšie vyberajú stoličku než názov firmy.”
8:22 – “Žijeme v zvláštnej dobe. Akoby pracovať bola hanba. Že práca musí byť zábava. Ľudia nemôžu pracovať len preto, že pracujú. Ale musia byť na šmýkačke kurnik šopa, lebo všetko musí byť zábava. Je to veľmi zvláštna doba, ale bude sa to meniť.”
9:21 – “Digitál nepriniesol metriky, ktoré sú rovnaké. Digitál nepriniesol transparentnosť, ale priniesol chaos. 
9:40 – “E-shopov sú desiatky tisíc, ale teraz tisícky skrachovali, lebo sa orientovali len na performance, čo je veľká chyba. Zabudli na brand, ktorý im dáva dlhodobosť a vankúš, keď príde kríza.”
12:15 – “Oveľa lepšie [než začať hneď brainstormovať] je urobiť ten step back a napríklad si vypísať touchpointy klienta so zákazníkom. Alebo začať najskôr riešiť stratégiu, trh, kontext toho všetkého, insighty. Ľudí okolo nás učíme reagovať na túto dobu. Nie je to o tom priniesť ‘môj nápad’, ale byť echom tých ľudí”
14:40 – “Umelec je teraz oceňovaný, keď je kreatívny alebo iný. V Starovekom Grécku boli umelci ústami spoločnosti, vyjadrením nálady tej spoločnosti. Boli sumárom týchto ideí.”
15:33 – “
Mám väčšiu satisfakciu nie za ocenenie od brandže, ale keď ľudia žijú tú reklamu.
16:13 – [o kreatívnom procese] “
Prvé je nikdy nekončiace zbieranie rôznorodosti. Čím viac vecí vieš, čím viac vecí si videl, tým viac vecí vieš použiť neskôr. Napríklad ja som zberateľ screenshotov. Mám tisícky screenshotov. Keď pozerám film, tak si robím screenshoty scén. Mám strašne veľa foldrov so screenshotmi a to mi uľahčuje predávať. Klienti si často nevedia veci predstavovať, takže ukážem im niečo, čo sa tomu môže vizuálne podobať. Druhá vec je práca so stratégmi a hľadanie insightov. A keď vieme, akou cestou pôjdeme, tak práca s kreatívcami je jednoduchšia.”
17:26 – “Brainstorming nie je o tom, že si sadneme a vymýšľame. Dáme si spoločný brief, oddelíme sa, ideme sa vyspať a každý rozmýšľa sám. Potom si nápady hovoríme.
A častokrát je to o tom, že napríklad tri hodiny len sedím a len rozmýšľam.A viem, že aj keď mi to nejde, tak musím vydržať.
19:36 – “Dvadsať minút ti trvá, keď sa po vyrušení dostaneš naspäť, kým máš re-focus.”
19:40 – techniky amerických sniperov na reštartovanie zmyslov
20:12 – “Kreatívna technika, ktorá pomáha, je pustiť si niečo weird, funny, bizarné. Aby si sa dostal do štandardu, že také veci sú akceptované. A naozaj žijeme v dobe, kedy tá šialenosť, bláznivosť a nečakanosť funguje aj v korporátoch a segmentoch, ktoré predtým boli brané vážne. Prečítaš si Kafku a surrealizmus a mozog sa nastaví, že to je akceptovateľné. Nakóduješ si spôsob rozmýšľania a bláznivejšie rozmýšľaš.”
21:29 – “Reklamu som prestal sledovať v 2013. Nemám televízor asi pätnásty rok. Ale treba sledovať Nový čas, aby človek neodišiel od tej spoločnosti. Nie je to o tom, že sa zavrieš do jaskyne a prídeš s nápadom.”
22:13 – “Zbieram historické knihy, ale cestopisy a zápisníky skutočných ľudí a ich reakcie na skutočné udalosti. A tam sú paterny, ktoré sa opakujú. Akonáhle sa opakujú pred sto rokmi, pred dvesto rokmi, tak vieš, že toto je v spoločnosti tak zakódované, že to bude aktívne, keď na to ukážeš prstom a otvoríš tú tému. A že to bude fungovať aj teraz.”
28:11 – “Mal som výhodu, že som písal poviedky a bol som vypísaný. Vedel som, že som nikto, tak najlepšie sa učíš učením. Tak som začal písať o reklame. Tým som sa zlepšoval v chápaní situácií.”
31:33 – “V reklame je krásne to, že sa môžeš naučiť tie princípy, ale keď ti poviem, aby si vymyslel kampaň, tak to nedáš. To je ako s filmom. Každý z nás videl stovky filmov, ale nenatočí ho nikto.”
32:42 – “Náš cieľ nie je vnímať agentúry ako konkurenciu. Ale poďme si pomôcť, aby ľudia nehejtovali reklamu.”
34:18 – “Problém je veľmi nízke vzdelanie na marketingových oddeleniach. Chýbajú tam vedomosti aj skúsenosti. A strašne málo marketérov zažilo ten skutočný úspech, že kampaň skutočne fungovala.”
37:20 – “Cieľom nie je informovať. Že náš produkt dokáže toto a toto. Informácia nefunguje. 90% rozhodovania ide cez emócie.”
39:27 – “Nechcem byť autorom, nechcem byť tým, ktorý to vymyslel. Ale chcem, aby sme urobili dobré riešenie a je mi jedno ako. A potom nemať problém brániť to riešenie.”
41:47 –
“Žiaľ, žijeme vo svete, kedy veci naliehavé vyhrávajú nad tými podstatnými.”
43:51 – “
Akonáhle sa zaseknem a neviem ísť ďalej, tak idem do iného projektu. Prokrastinujem iným projektom. Namiesto toho, že teraz si pustím Netflix, lebo si to obhájim, že si to zaslúžim. Prd si to zaslúžim. Ja môžem niečo vyprodukovať pre spoločnosť než byť len pasívnym konzumntom nejakého obsahu. Takže switchnúť to na niečo, čo môže priniesť nejaký úžitok.” 
44:38 – “
Prvý voľný víkend som mal v 32 rokoch, keď sa nám narodilo dieťa. Ja som dovtedy nechápal víkendy, prečo sa niekto teší na sobotu.”
45:40 – “Napríklad otužovanie ťa naučí zvládať stres pre akúkoľvek situáciu. A telo je na to pripravené. Len technológia nás rozmaznala a sme oblbnutí v nejakom loope.”
50:58 – “
Nikdy nevnímaj seba cez svoju kariéru a pozíciu.
51:44 – “Ľudia hľadajú stabilitu. A tá stabilita je v tebe. Nespoliehaj sa, že zdrojom tvojho šťastia bude niekto iný. Zdrojom tvojho šťastia si ty. A tým pádom nepríde vyhorenie, lebo máš pod kontrolou situáciu.”
54:36 – “Verím v multidisciplinárnosť. Nechcem robiť len jednu vec, ale spájať tie veci.”
56:58 – [Rada 20-ročnému Michalovi Pastierovi]: “Investuj čas do vecí, ktoré sú dlhodobejšie. Nemám problém mať ciele, ktoré sú o desať rokov. Teraz budem radšej dlho mimo záujmu, mimo reflektorov. A keď potom venujem ten čas správne niečomu, čo môže byť prospešná pre spoločnosť, pre krajinu. A to som schopný obetovať.”   
57:53 – “Môžeš stráviť hodinu vecou, ktorá ti prinesie X. A tú istú hodinu vecou, ktorá ti prinesie X krát tri. A ľudia väčšinou riešia len to X. Podstatná je orientácia na škálovateľnosť.”
1:04:41 – “Oveľa efektívnejšia technika na rozvrat spoločnosti než poslať na ňu armádu, je rozvrátiť ju z vnútra. Keď spoločnosť nenachádza spoločné body a je polarizovaná, tak je veľmi ľahko zmanipulovateľná.”
1:05:31 – Michal Pasier o budúcnosti reklamy a marketingu za 10-20 rokov
1:09:40 – “V reklame vieme, že nevyhráva kvalita, nevyhráva, že je niečo lepšie. Vyhráva, keď ľudia o tom vedia.”

You Might Also Like

 • 12shio2
  July 17, 2019 at 19:00

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • Totojitu
  July 17, 2019 at 19:33

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • Togelsumo
  July 17, 2019 at 20:44

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • GCLUB
  July 18, 2019 at 01:14

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • direct
  July 26, 2019 at 20:13

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • เสือมังกรออนไลน์
  July 27, 2019 at 00:25

  … [Trackback]

  […] There you will find 34197 more Info on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • fusionsilicon x1
  July 29, 2019 at 01:42

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • rechargeable lithium ion battery pack
  July 29, 2019 at 08:57

  … [Trackback]

  […] Here you can find 18972 additional Info to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • KONCHIL - Смотреть порно бесплатно
  July 30, 2019 at 23:58

  … [Trackback]

  […] There you can find 10587 more Info on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • Datri.nl
  August 1, 2019 at 14:11

  … [Trackback]

  […] Here you can find 82295 more Info on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • Bess Pets
  August 6, 2019 at 16:05

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • Learn PHP
  August 7, 2019 at 05:16

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • magnetic wallpaper
  August 7, 2019 at 18:33

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • fun 88
  August 9, 2019 at 00:44

  … [Trackback]

  […] Here you can find 12644 more Info to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • vao w88
  August 16, 2019 at 01:04

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • huong dan dang ky w88
  August 16, 2019 at 02:06

  … [Trackback]

  […] There you will find 61064 additional Information on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • Rockwall TX homes for sale
  August 18, 2019 at 00:29

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • ฉีดฟิลเลอร์
  August 19, 2019 at 16:24

  … [Trackback]

  […] Here you can find 61791 additional Info to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • ตัดกราม
  August 19, 2019 at 17:11

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • you can check here
  August 20, 2019 at 16:32

  … [Trackback]

  […] Here you can find 63792 additional Info to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • Countdown timers
  August 22, 2019 at 00:10

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • Digital Income System
  August 23, 2019 at 07:49

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • ทางเข้า ufabet
  August 23, 2019 at 19:35

  … [Trackback]

  […] Here you will find 35034 more Information to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • alte platte
  August 23, 2019 at 19:47

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • making money from home
  August 25, 2019 at 01:23

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • didi promo code
  August 26, 2019 at 15:31

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • Real Estate Broker West Bloomfield Michigan
  August 28, 2019 at 15:55

  … [Trackback]

  […] Here you can find 53594 more Information to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • how to buy telkom airtime from mpesa
  September 3, 2019 at 00:58

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • pelangiqq
  September 5, 2019 at 09:20

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • Online Casino
  September 7, 2019 at 23:04

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]

 • เกมสล็อต
  September 7, 2019 at 23:26

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: otherthanothers.com/inspeat-michalpastier/ […]